DİŞ BEYAZLATMA (AĞARTMA)

DİŞ BEYAZLATMA (AĞARTMA)


Daha parlak bir gülümseme ister misiniz? Diş beyazlatma söz konusu olduğunda, üç seçeneğiniz vardır: ofis tipi diş beyazlatma, ev tipi beyazlatma veya her iki tekniğin birlikte uygulandığı kombinasyon tekniği. Her iki diş beyazlatma seçeneğinde de peroksit bazlı ağartma maddeleri kullanır. Evde kullanılan sistemler % 3 ile % 20 oranında peroksit (karbamid veya hidrojen peroksitler) içerir. Ofis içi sistemler % 15 ile % 43 oranında peroksit içerir. Genel olarak dişlerinizde ne kadar uzun süre güçlü bir çözelti sağlarsanız, dişleriniz o kadar beyaz olur. Bununla birlikte, beyazlatma çözeltisindeki peroksit yüzdesi ne kadar yüksek olursa, dişlere o kadar kısa uygulanmalıdır. Jeli daha uzun süre tutmak dişi dehidre eder ve diş hassasiyetini artırır. Beyazlatma işlemi porselen kronlara veya kompozit dolgulara uygulanmamaktadır.
 
1- OFİS TİPİ BEYAZLATMA
Diş hekiminiz tarafından yapılan diş beyazlatma dişlere daha hızlı etki edip beyazlama sağlar. Ağartma çözeltisi genellikle evde kullanılan kitlerden çok daha güçlüdür. Ayrıca, beyazlatma işlemini hızlandırmak ve yoğunlaştırmak için ısı, ışık veya ikisinin bir kombinasyonu kullanılabilir. Bu yöntem ile dişler (hastanın mevcut diş rengi, hastanın yaşı, dişlerin daha önceki tedavileri, travma varlığı vs. göz önünde bulundurulması kaydı ile) 3 ile 5 ton daha parlak hale gelebilir. 30-45 dakikalık seanslar genellikle yeterli olmaktadır.
 
2- Ev tipi Diş Beyazlatma (Evde Beyazlatma)
Doktor tarafından hastadan alınan ölçüden yapılan beyazlatma plağı hastaya ev tipi beyazlatma tüpleri ile verilir. Bu süreç evde, hekim tarafından verilen bir beyazlatma jelinin hastanın kendi kendine uygulamasını içerir. İlk önce diş hekimi, özelleştirilmiş plak oluşturmak için ölçüler alır. Daha sonra diş hekimi plağın ağzınıza uyumunu kontrol eder ve size ağartma malzemesini verir. Diş hekiminizin talimatına göre beyazlatıcıyı, plağa yerleştirip 2-3 hafta boyunca her gün 4-6 saat (örn. gece uykunuzda) takmalısınız. Ağartıcı malzemenin taşmaması ve diş etlerinizle temas etmemesi önemlidir. Bu nedenle plağa koyduğunuz beyazlatıcı miktarı konusunda dikkatli olun.
 
3- Dental Ofiste ve Evde Beyazlatma Kombinasyonu 
Bu teknik, yukarıdaki iki tekniğin olumlu yönlerini birleştirir. İlk başta diş hekimi kişiselleştirilmiş beyazlatma plağı oluşturmak için ölçü alacaktır. İkinci randevuda diş hekiminiz klinikte beyazlatma ürününü uygulayacak ve evde beyazlatma tekniği için plaklarınızı ve beyazlatma malzemesini verecektir. Bu şekilde evde ağartmaya devam edebilir ve ağartma sonucunu daha uzun süre koruyabilirsiniz.
 
Yukarıda bahsettiğimiz teknikler vital (canlı/kanal tedavili olmayan) dişler için geçerlidir ve uygulama tüm dişlere aynı anda yapılır. Ancak bunların dışında kanal tedavili dişler için, o dişe uygulanan ayrı bir beyazlatma tekniği vardır;
 
Non-Vital ( Canlı Olmayan/Kanal Tedavili ) Diş Beyazlatma
Canlı olmayan dişler bazen travma veya kök kanal prosedürleri nedeniyle renk değiştirir. Bu durumlarda, non vital beyazlatma dişin doğal görünümünü geri kazandırır. "Walking-bleach yöntemi" diye adlandırılan bu teknikle genellikle mükemmel sonuçlar elde edilmektedir.
 
 Dişleri Beyaz Tutmak
Evde diş beyazlatma sistemi kullanın ya da dişlerinizi bir diş hekimi tarafından ağartın, günlük fırçalama ve diş ipi ile sonuçların korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, asidik ve renklendirici maddeler bakımından zengin yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bunlara örnek olarak;
·      Çay ve kahve
·      Kırmızı şarap
·      Spor içecekleri
·      Gazlı içecekler (koyu ve açık renkli gazlı içecekler)
·      Soslar (soya, domates, köriler)
 
Neden Diş Hekiminizle Konuşmalısınız?
Diş beyazlatma bir hekim tarafından uygulanmadığında kötü sonuçlar verebilir. Yanlış uygulandığı takdirde dişleri olması gerektiğinden daha fazla hassas hale getirebilir veya hassas dişleri olan insanlar için çok fazla rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte yanlış kullanıldığında, ev kitleri de diş etlerinde yanığa sebep olabilir. Bu nedenledir ki, beyazlatma işlemi diş hekiminiz tarafından uygulanmalı, ev tipi beyazlatma ile ilgili gerekli tüm bilgileri diş hekiminizden almalısınız. 
 
Diş Beyazlatma Sağlıklı Dişler İçin Tehlikeli Mi?
Güvenlik talimatlarını uygularsanız ve ürünleri fazla kullanmazsanız, diş beyazlatma dişlerinize zarar vermez. Diş hekiminize danışmadan önce ağartıcı ajanları kullanmamalısınız.
 
Diş Beyazlatmanın Ön Koşulları Var Mı?
Diş beyazlatmanın önkoşulları vardır. Diş hekiminiz öncelikle ihtiyaçlarınızı değerlendirmek için dişlerinizi ve ağız boşluğunu incelemelidir. Son zamanlarda diş temizliği yaptırmış olmalısınız ve dişlerinizde çürük veya dişeti hastalığı olmamalıdır. Diş hekiminiz ayrıca hangi tekniğin sizin için en iyi olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. 
 
 
Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?
Bu soruya net bir cevap veremeyiz, çünkü sonuç birçok faktöre bağlıdır. İlk olarak, dişlerinizin neden koyu olduğuna bağlıdır (travma, küçük yaşta çok fazla tetrasiklin içeren antibiotik kullanımı vs.). Bunun dışında, sigara, kahve, kırmızı şarap ve siyah çay gibi renklendirici içeren yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi de sonucun uzun süre korunmasını olumsuz yönde etkiler. Sonuç olarak, beyazlatma işlemi ardından ağız hijyeninize gerekli önemi vermeniz ve diş hekiminizin talimatlarına uymanız, işlemin etkisinin daha uzun süreli olmasına yardımcı olur.
 
 
Yazımızda beyazlatma ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaşmaya ve beyazlatma ile ilgili en sık sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Umarız yardımcı olabilmişizdir J. İşlem hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bize ulaşıp randevu alabilirsiniz. Hep dediğimiz gibi sağlıkla kalın ve gülümsemeyi hiç unutmayın J.

Top